Yorkšírský teriér

7. září 2010 v 15:54 |  pejsanci
Yorkšírský teriér se v současné době řadí k těm nejpopulárnějším a nejčastěji chovaným společenským psům. Díky svému roztomilému vzhledu a malému vzrůstu se stal tak oblíbeným luxusním plemenem, chovaným v bytě, že se s ním můžeme setkat takřka všude. Tento malý psík je velmi energický a houževnatý, temperamentní a sportovně založený.

Historie

Yorkšírský teriér původně patřil ke psům chovaným anglickou chudinou. V 11. století platil pro poddané v Anglii zákaz lovu a dokonce i zákaz chovu velkých loveckých psů. Z toho důvodu vyšlechtili horníci z oblasti West Riding v hrabství Yorkshire malého robustního psíka, který uměl chytat krysy a potkany a příležitostně lovil i králíka. Na vzniku yorkšírského teriéra se patrně podíleli nízkonozí skotští teriéři. O jeho dlouhou hedvábnou srst se pravděpodobně zasloužil maltézáček. Původní poslání yorkšírského teriéra nebylo právě lehké. Doprovázel horníky do šachet a v přádelnách působil jako krysař. Angličtí dělníci pořádali pro své psy dokonce i zápasy s krysami. Přerod u yorkšírského teriéra z pracovního v luxusního psa se udál koncem 19. století. Tehdy se stal mazlíčkem dam z vyšší společnosti. Ve všeobecné povědomí vešel na počátku šedesátých let 20. století a dodnes se těší stále rostoucí oblibě. Do svazu Kennel Club bylo toto plemeno poprvé zapsáno v roce 1886.

Popis

Yorkšír je živý, inteligentní teriér, s dlouhou, rovnou srstí, která je od špičky nosu až ke konci ocasu rozdělena pěšinkou.Na hlavě je dlouhá, bohatá, sytě zlatá, tmavší na stranách hlavy, kolem uší a na čenichové partii, kde je zvlášť dlouhá. Tříslová barva na hlavě nezasahuje až na krk, ani zde neobsahuje žádné tmavé nebo černé chlupy.Tělo je kompaktní, dobře propracované, vyjadřuje sebevědomí a temperament. Ideální hmotnost je mezi 1800-2800g, nicméně chovný pes by neměl vážit méně než 2000g. Standardem povolená váha je až do 3200g. Ideální váze nejlépe odpovídá výška 20-24 cm. Stavba těla je pevná a krátká. Velmi důležitá je hřbetní linie, která musí zůstat rovná i za chůze. Přední i zadní končetiny jsou rovné a pevné, zadní kolenní kloub musí mít správné zaúhlení, které ovlivňuje pohyb psa, hrudní končetiny jsou pevné, dobře kryté sytě zlatavou srstí, která je tmavší u kořenů než na koncích; toto zbarvení nezasahuje nad lokty. Pánevní končetiny jsou při pohledu zezadu zcela rovné, hlezna nevybočená ani nevbočená.Tlapky jsou uzavřené, přední o něco větší než zadní. Psi se správným pigmentem mají černé drápky. Ocas je kupírovaný (není podmínkou) a nesený vzpřímeně,je úplně osrstěný, barva srsti je modrá a sytější než na zbytku těla, a to zvláště na samém konci. nesený je lehce nad úrovní hřbetu. Hlava je poměrně malá a plochá , čelo nesmí být příliš výrazné ,nos je černý. Oči jsou středně velké, tmavé a lesklé, s živým,inteligentním výrazem. Oční víčka musí být tmavě pigmentovaná. Poměrně malé uši jsou vztyčené, ve tvaru obráceného V a velikostí odpovídají celkové velikosti psa. Skus by měl být nůžkový, ale někdy je tolerován i zkus klešťový. Jedním z nejdůležitějších znaků tohoto plemene je srst, která je u mladších psů střední délky, ale u starších jedinců je vyžadována srst dlouhá až na zem. Měla by být lesklá rovná a hedvábná, v žádném případě nesmí být vlnitá. Barva srsti je ocelové modrá, srst na hlavě a na hrudi má světle zlaté pálení, které je i na končetinách.

Charakteristika a péče

Živý, inteligentní výraz očí tohoto malého psíka vypovídá mnoho o jeho povaze. I přes svůj malý vzrůst a nevinný vzhled je to velice ostrý, živý, odvážný a vždy ostražitý pes. K neznámým lidem se chová poněkud nedůvěřivě a odtažitě, ale svého pána miluje nadevše. Je to oddaný psík, který ochotně a rád doprovází svého majitele všude, kam se hne. Spokojí se i s nošením v košíčku nebo speciální tašce, jen když může být na blízku tomu svému člověku. Yorkšírský teriér rozhodně nepatří mezi zrovna nejposlušnější. Tento malý psík je velice tvrdohlavý, proto musí být jeho výchova pečlivá a důsledná. Přestože patří mezi nejmenší psí plemena světa, miluje pohyb a dovádění, a proto je i vhodným účastníkem závodů agility a jiných psích sportů. Pravidelný pohyb je pro toto plemeno velmi důležitý, už jen proto,že mají sklon k tloustnutí. Yorkšírský teriér je poměrně robustním a odolným plemenem, které není nijak přecitlivělé, nebo přehnaně náchylné k onemocněním. Údržba srsti je velice náročná. Krásná lesklá srst sahající až k zemi, jakou vídáme u výstavních psů je výsledkem dlouhých hodin péče a vyžaduje mnoho trpělivosti jak od psa, tak od jeho majitele. Základem péče o srst je pravidelné pročesávání a kartáčování. K dosažení co největší délky je třeba srst psa balíčkovat. V dnešní době mnoho lidí yorkšíry stříhá nakrátko, ale nemělo by se to dělat. Dělají to ti, kterým se nechce je česat a upravovat jim srst. Takoví psi nemůžou na psí výstavu, mají sklony k prochladnutí a ani nejsou tak krásní.

Chov

Štěňata, kterých ve vrhů nebývá mnoho ( v průměru asi 3) se vždy rodí černá. Zlatavé pálení se začíná objevovat až později a také mohou mít na hrudi bílý pásek srsti. Komu nevadí poměrně náročná úprava srsti, pro toho je yorkšírský teriér opravdu zábavným, přítulným a hravým společníkem.Ale stává se také že mohou zůstat celí černí až do 6let a od 6let se jim začnou objevovat šediny.Musejí se vyčesávat. Pro toho, kdo nerad chodí na dlouhé procházky, je jorkšír přesně to pravé.

Soubor:Yorkshire teriery 522.jpg

Soubor:York Fiesta Kennel.jpgSoubor:Yorkshirenamedmeetwithsuccesofhappyblue.JPG

Soubor:Little tootie.JPGSoubor:Yorkshire Terrier WA Mozart Dolce Sinfonia.jpg
Obrázek se otevře do nového okna
Obrázek se otevře do nového okna
Obrázek se otevře do nového okna


Olen odottanut mennä kotiin sinun Yorkshirenterrieri 90 € HYVÄKSYMISTÄ

Obrazek


http://www.kromerizskenoviny.eu/kromeriz/data/inzerce/1907.jpgObrazek
psík, hafík, Yorksirský teriér
Obrazek
Obrazek
http://img.buynjoy.com/images/b2c/thumb/26/X/X_Yokshir_N061.jpg
http://doncaster-bellestars.co.uk/images/york%20terrier.jpg

http://www.yorki.boo.pl/wp-content/uploads/2007/09/yorkshire-terrier_1.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký pes se vám líby??

Afghánský chrt
Akita Inu
Aljašský malamut
americký foxhaund
Americký kokršpaněl
americký stafordšírský teriér
americký toy teriér
americký vodní španěl
anatolský pastevecký pes
anglický setr
anglický kokršpaněl
anglický mastif
anglický špringlšpaněl
anglický toy teriér
australský honácký pes
australský ovčák
australský teriér
basenži
baset
bavorský barvař
barzoj
beardie
beauceron
belgický ovčák
bergamský ovčák
svatobernardinsý pes
bernský salašinský pes
bígl
bišonek
bobtail
boloňský psík
bordeauxská doga
border kolie
bostonský teriér
buldok
bulmastif
čau čau
český fousek
československý vlčák
čivava
čínský chocholatý pes
dalmatin
dingo
dobrman
eskymácký pes
faraonský pes
havanský psík
havawart
irský setr
irský teriér
irský teriér
irský vlkodav
jack russell teriér
japonský chin
jezevčíci
yoršírský teriér
kavlír king charles španěl
king charles španěl
komondor
kolie
labradorský retrívr
leonberger
lhasa apso
lvíček
maďarský ohař
maltezáček
mexický naháč
mops
německá doga
německý boxer
německý ohař
německý ovčák
německý pinč
německý špic
norský losí pes
novofundlanský pes
opičí pinč
papillon
pudl
puli
pumi
pyrenejský ovčák
rhodeský ridgeback
rotvajler
saluky
samojed
sibiřský hasky
skotský jelení pes
slovenský čuvač
skotský teriér
sluga
apeninský salašnický pes
šarplej
šeltie
ši-tzu
šiba inu
tibetská doga
vipet
výmařský ohař
west
zlatý retrívr

Komentáře

1 ilik ilik | 9. ledna 2012 v 18:18 | Reagovat

kde jste stáhli obrázky ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama