Modrá planeta

30. ledna 2011 v 18:59 |  Moře a Oceány
Jedinečné postavení planety Země ve sluneční soustavě spočívá v tom, že 71% povrchu pokrývá kapalná voda. Při pohledu z vesmíru vypadá jako modrá planeta. Přítomnost kapalné vody a vznik oceánů, ve kterých se pravděpodobně zformoval život, je výsledkem kombinace různých vesmírných faktorů. Nejdůležitějším z nicj je pozice Země ve sluneční soustavě. Země je třetí planetou od Slunce. Je od něj dostatečně daleko, aby se voda okamžitě nevypařil, a zároveň dostatečně blízko, aby ji Slunce mohlo zahřívat a aby voda a okolní atmosvéra nebyly zmrzlé. Velikost a složení Země, stejně jako umístění její oběžné dráhy kolem Slunce, jsou dalšími faktory nezbytnými pro vznik životadárného vodního světa. Země má dostatečnou hmotnost potřebnou k vytvoření magnetického pole, které zadržuje atmosférické plyny unikající z jejího povrchu. Rotace Země podél osy zajišťuje, že se planeta zahřívá víceméně rovnoběžně po celém povrchu.
Zvětšit obrázek zemekoule.jpg

MOLEKULA VODY

Molekula vody se skládá ze dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku. Část molekuly s atomy vodíku má kladný elektrický náboj, zatímco opačná strana má náboj záporný. Tento rozdíl je zodpovědný za elektrickou přitažlivost mezi jednotlivými molekulami, známou jako vodíkové můstky.

VLASTNOSTI VODY

Ačkoli struktura vody je jednoduchá, jedinečná kombinace atomů vodíku a kyslíku
jí propůjčuje komplex chemických a fyzických vlstností, které stále ještě nejsou zcela prostudovány. Například bod tání, 0°C, a bod varu, 100°C, jsou mnohem vyšší, než by se dalo čekat na základě srovnání s podobnými molekulami, jako je sieovodík nebo amoniak. Voda je výjimečná i v pevném skupenství, v podobě ledu, protože má nižší hustotu než ve skupenství kapalném.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pokud si tu byl/a, dej KLIK.

KLIK

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama