Březen 2011


Mám nové morčátko

12. března 2011 v 20:25 Moje zviřátka
Dnes 12.března 2011 jsem si koupila nové morčátko.
Je v černé barvě a má dlouhou srst.
Když jsem ho vyděla na internetě, tak jsem hned reágovala, protože jsem si vždy přála černé morčátko, tak ho mám.
Moje morčátko které jsem si dnes koupila tak bylo ze dvou.

Je to sameček.
Morčátko se jmenuje Kulíček.
Je to kříženeček Sheltie a Rexe.
Matka byla černohnědá Sheltie a otec byl Bílí rex.
Jeho bratr byl v barvě hnědočervené.


Diplom pro mě

12. března 2011 v 0:01 Diplomy
Je moc krásny. :)

Návštěvnost za 10.3.2011

11. března 2011 v 11:10
Včera navštívilo Váš blog 263 lidí, nejčtenější články byly: 18x Mainská mývalí kočka 7x 2. kolo SONZ-zvíře 7x Animačka pro mě Uživatelé komentovali tyto tvé články: Animačka pro mě - 5 nových komentářů, poslední před 14 hodinami Hodnocení blogu pro mě - 1 nový komentář, poslední před 17 hodinami Seznam SB/AFFS - 5 nových komentářů, poslední před 17 hodinami 2. kolo SONZ-zvíře - 12 nových komentářů, poslední před 18 hodinami Beru nová SB - 6 nových komentářů, poslední před dnem Diplom pro Kája za spřátelení - 9 nových komentářů, poslední před dnem Nová kontrola SBéček - 3 nové komentáře, poslední před 2 dny Diplom pro Dee-Dee za spřátelení - 3 nové komentáře, poslední před 2 dny Reklamy jenom sem!!! - 15 nových komentářů, poslední před 2 dny Kategorie psů - 4 nové komentáře, poslední před 2 dny


Hodnocení blogu pro mě

10. března 2011 v 17:56 Blog
Dessign 5/5
Menu 4/5
První dojem 5/5
Sladění barev 5/5
Články 5/5
Dohromady: 24/25
Názor na blog:
Design se mi líbí, je krásný. Mennu máš oěkné, jednoduché- Barvy sladěné máš. Články mě zaujaly.
Známka tohoto blogu: 1
zdroj:-

Seznam SB/AFFS

10. března 2011 v 15:36 moje SB
1. přezdívka: kajka

2. přezdívka: Nikitta

3. přezdívka: *Eliška

4. přezdívka: Zvířátka...<3

5. přezdívka: Orion

6. přezdívka: Any a Luky

7. přezdívka: terča
web: http://radysmorcety.blog.cz/

8. přezdívka: Luci

8. přezdívka: evča
web: http://animacedollz.blog.cz/

9. přezdívka: Katka01
web: http://katky01blog.blog.cz/

10. přezdívka: Aranel

11. přezdívka: Margii

12. přezdívka: Dee-Dee

13. přezdívka: Kája

14. přezdívka: Domča

15. přezdívka: MileySmiley
web: www.smiley-cyrus123.blog.cz

16. přezdívka: vlkysekzuz
web: http://vlkysekzuz.blog.cz

17. přezdívka: Kájina

18. přezdívka: PŘEZDÍVKA: Marťa

19. přezdívka: Tiksinka

20. přezdívka: Klárka

21. přezdívka: Catie

22. přezdívka: Jolča

23. přezdívka. Pejskařka

24. přezdívka: ♥Viki♥
web: http://vikicutchi.blog.cz

25. přezdívka: Čip
26. přezdívka: Týna K.
web: www.denicekomychpocitech.blog.cz

27. přezdívka: Simík

28. přezdívka: Bára

29. přezdívka: Thelussy
30. přezdívka: Elis

Pokud jsem od nové kontrily na někoho zapomněla, tak si řekněte a napiště my to do komentářů.

Chceš vyměnit ikonu?

10. března 2011 v 15:12 Blog
Chceš si vyměnit ikonu?
Pokud si chceš nechat vyměnit ikonu musíš si dát moji k tobě na blog a já si dam zase tu tvoji.
Je jedno kam si dáš ikonu, je jedno jestly si ji dáš do menu a nebo dolů na tvé stránce, hlavně aby si ji tam měla.
Pokud ji tam nebudeš mnít mažu tu tvoji.
Jo a jak si budeš dávat moji ikonu na blog tak si ji musíš u mě na blogu s kopírovta a to tak že to přetáhneš až se to z modrá a pak si to vložíš k sobě na blog.

Jestly ano, tak napiš do komentářu:

*Blog

*přezdívku

*Kde najdu tvoji ikonu


Diplom pro Kája za spřátelení

9. března 2011 v 16:48 Diplomy
GlitterFly.com - Customize and Share your images
Snad se ti bude líbit.

Diplom pro Dee-Dee za spřátelení

9. března 2011 v 16:42 Diplomy
GlitterFly.com - Customize and Share your images
Snad se to bude líbit.

Návštěvnost za 8.3.

9. března 2011 v 16:22
Včera navštívilo Váš blog 282 lidí, nejčtenější články byly:

Uživatelé komentovali tyto tvé články:


Kategorie psů

8. března 2011 v 18:19 pejsanci
Pes, jakožto přítel člověka, je nejčastěji chovaným domácím mazlíčkem a to po celém světě. Již v pravěku se začínali psi (respektive vlci, které lidé zdomestikovali) pomalu přidávat k lidské smečce. Společně sdíleli obydlí, potravu, chodili na lov, pracovali. Právě tato skutečnost vedla k tomu,že si psi vybojovali ve společnosti zvláštní postavení. Pes byl odjakživa lidmi využíván těmi nejrůznějšími způsoby. Buďto sloužil jako statečný strážce obydlí a rodu, pomocník při lovu a chrabrý bojovník nebo byl dán zápřahu a zastal funkci tažného zvířete. Jeho maso se využívalo jako potrava pro člověka a srst sloužila při zahřívání. V dnešní době mají psi spíše funkci kamaráda a hlídače, který potřebuje lidskou lásku a péči. Mají bezvadný čich, kterému se my lidé asi jen těžko vyrovnáme, stejně jako sluch. Výjimkou je jen zrak, který je značně nevyvinutý - psi vnímají pouze bílou a černou barvu a některé odstíny šedé.

Jednou z předností těchto úžasných tvorů je vytrvalost - proto jsou psi většinou výborní běžci. Velmi dobře vynikají také jako plavci. Jejich zaručenou zbraní jsou především zuby, které se v některých případech mohou stát vražednou.

Psi jsou rozdělováni do skupin podle plemen, kterých v této době můžeme napočítat přes 400. Mezi ty nejhlavnější patří tyto:

Honiči

Do této skupiny patří běžečtí psi s výbornou vytrvalostí a znamenitým čichem. Zařadit sem můžeme například jezevčíky, irské vlkodavy, losí psi a především chrty, kteří patří mezi nejlepší a nejrychlejší ,,závodníky".

Lovečtí psi

Tato plemena jsou využívána hlavně při lovech, kdy je jejich úkolem zvěř vyhledat, uštvat a přinést lovci. Patří sem nejrůznější plemena včetně naháčů, setrů, basetů, španělů nebo labradorských retrívrů.

Teriéři

Kategorie psůTato plemena, pocházející převážně z Británie, jsou speciálně vycvičena k tomu, aby se vypořádala se zvířaty žijícími v norách. Hlavním úkolem je zvěř vyhnat z nory a dostat před pušku lovce. Zástupcem jsou skotští teriéři, Velšteriéři…

Užitková plemena (Speciální psi)

Tato skupina zahrnuje ta nejzajímavější plemena, která byla vypěstována především pro netradiční zjev a neobvyklé požadavky. Obvykle se sem řadí psi vojenští, hlídací chrámoví psi a nebo plemena, která jsou využívána jako ,,dekorativní společníci".

Pracovní plemena

Tito psi slouží hlavně jako pomocníci člověka při práci. Většinou jsou výborní nosiči nákladů, hlídači stád, stopaři, záchranáři, tahouni a také pomáhají jako průvodci nevidomým. Nejznámějšími zástupci jsou malamuti, hasky, australští honáčtí psi …

Společenská plemena

Tito pejsci, přinášející radost a přátelství, jsou povětšinou menšího vzrůstu a velice často jsou společníky starších a osamělých lidí. Jedním z těchto oddaných stvořeníček může být například trpasličí špic, čivava, pekingský palácový psík …

Míšenci (Voříšci)

Šlechetnost, vyrovnanost a odolnost jsou charakteristické vlastnosti těchto psíků, jež lidé obvykle rádi označují slovem Kříženci. ( Kříženec = potomek rodičů dvou odlišných plemen ). Jsou to velmi přátelští tvorečci a skvělí společníci.

zdroj:-

Jak prodat psa

8. března 2011 v 18:12 pejsanci
Lidé prodávají psi z různých důvodů. Za prvé existují mnohé chovatelské stanice a profesionální chovatelé. Jeden z hlavních cílů takovéhoto chovu je rozmnožení rasy a její prodej. Mnohým z Vás se jistě narodila štěňátka, o které se nemůžete postarat. Řešením bývá prodej psů novým chovatelům.

Nepříznivá životní situace.

V životě může nastat situace, kdy nejste schopni postarat se o zvíře, které máte doma. V takovém případě je dobré poohlédnout se po příbuzných, přátelích, známých nebo si podat inzerát. Krajním řešením bývá umístění psa do psího útulku.

Internet, inzeráty, přátelé.

Pokud chcete prodat psa, máte v zásadě několik možností. Nejčastější volba padá na inzertní časopisy a noviny. Další hojně využívanou možností jsou internetové stránky, které se zabývají chovatelstvím zvířat a často disponují inzertní rubrikou. Vedle toho můžete psa prodat přes své přátele a kamarády. Jak známo, dobrá reference od přítele bývá nejlepší reklamou. V každém případě je na místě obezřetnost. Ujistěte se jakému člověku zvíře svěřujete. Budoucímu majiteli sdělte všechny své cenné rady a zkušenosti nabité při chovu psů. Každý budoucí "pejskař" musí zvážit, jestli se dokáže o zvíře dobře postarat. Cena psa se stanovuje velmi individuálně. Záleží na tom, zda prodáváte psa s PP nebo bez, jeho stáří, výchova či zvyky. Jinou cenu bude mít mnohonásobný šampión psích výstav nebo profesionální hlídací pes.

A jaké jsou nejoblíbenější rasy?

Čeští chovatelé milují především německé ovčáky. Je to všestranně užitkový pes, má pevné nervy, je dobrý hlídač a dokáže se svému majiteli plně oddat. Yorskhirský teriér je malé psí plemeno. Oceňují ho zejména lidé, kteří bydlí v malém bytě. Populární stálicí je také labradorský retrívr, který je veselým a činorodým psem. Zároveň je vlídný, věrný a poslušný. Vyniká svou bystrou inteligencí. V poslední době zaujal také bígl, který může být občas trochu tvrdohlavý. Vše Vám vynahradí svým nezměrným přátelstvím. Ovšem pozor! Nepřekrmte ho pamlsky. Má totiž sklony k rychlému tloustnutí. Češi milují také kníráče. Zejména pro jeho pozornost, živost a inteligenci. Někdy bývá trochu svéhlavý, ale to se dá odstranit důslednou výchovou. Německý boxer je ideálním psem k dětem. Má milou a přátelskou povahu. Dopřeje Vám dostatek pozornosti.

zdroj:-

Domácí zvířata jako lék

8. března 2011 v 18:11 ostatní zvířatka
Domácí zvířátka a mazlíčci jsou nejen výtečnými společníky dospělých i dětí, ale také dokáží léčit naše chmury, stesky a nářky. Navíc jsou velmi vhodnou součástí výchovy dítěte i jeho psychického vývoje. Není divu, že se léčba za pomoci zvířat výborně osvědčila u mnoha nemocí a terapií. Zvířata jsou skvělou alternativní či doplňkovou léčbou u různých onemocnění.

Ve světě uznávaná léčba

Člověk sám již dávno přirozeně vycítil, že mu přítomnost zvířat pomáhá. Domácí mazlíčci se cíleně používají zejména v prevenci proti rozličným lidským neduhům. Každý z nás má jistě dobré zkušenosti s domácími společníky. Jejich přítomnost je pro nás učiněným balzámem na duši i pocuchané nervy. V jejich přítomnosti zapomeneme na starosti všedního dne a naše myšlenky směřujeme na ně. Domácí zvířata nás i děti učí pravidelné péči a starosti i pravidelnému režimu a pořádku. Jsou velmi vhodná především jako prevence a jsou i doporučována mnohými doktory.

K zlepšení stavu dochází například u celého komplexu onemocnění krevního oběhového systému a srdce. Ve světě se jedná o uznávanou léčbu, u nás je teprve novinkou, ale i přesto se blýská na lepší časy. Léčba se slibně rozvíjí.

Pořiďte si pejska

Nejčastějším domácím mazlíčkem je pes. Ne nadarmo se říká, že je nejlepším přítelem člověka. Lidem pomáhá vskutku všestranně. Pomáhají slepcům, asistují při záchraně lidských životů a velmi důležitou úlohu sehrávají v tzv. canisterapii, kde se využívá jejich léčebného potencionálu. Hlavním cílem canisterapie je zlepšit psychický i fyzický stav lidí s rozličnými problémy. Jedná se o nejrůznější typy nemocí i postižení v širokém věkovém rozpětí od nejmladších až po problémy seniorů. Pes se hodí pro každého člověka, který chce přijmout lásku od čtyřnohého miláčka a má dostatek zodpovědnosti o jeho pravidelnou péči.

Pomůže i morčátko či papoušek

Pokud nemáte dostatek prostoru a možností pro pořízení pejska. Nezoufejte. Stejně oddaným společníkem Vám bude kočička, morčátko, křeček, papoušek nebo rybičky. Prakticky každé domácí zvířátko má schopnosti léčit. Osamělým lidem pomůžou v jejich samotě a rozptýlí je, dětem přibude nový kamarád a dospělým laskavý a milý společník, se kterým mohou trávit volné chvilky po pracovním stresu a shonu.

Kde všude pomáhají

Zvířátka pomáhají zejména lidem, kteří jsou náchylní k nejrůznějším virovým onemocněním. Rovněž pomáhají člověku udržovat dobrou fyzickou kondici. Pravidelné svižné procházky jsou přínosem jak pro psa, tak i jeho majitele. Domácí mazlíčci pomáhají při nemocech pohybového aparátu. Člověk žijící se zvířetem má pravidelný pohyb. Nutné je vzpomenout i skutečnost, že velmi dobře působí při různých psychických obtížích. Pořiďte si nového a spolehlivého kamaráda do Vaší rodiny. Stane se neocenitelným společníkem a miláčkem rodiny.

zdroj:-

Jak naučit morče na toaletu

8. března 2011 v 18:09 morčatka
Nemám zkušenost s tím, zda se to naučí i samečci, ale jelikož si píši s jednou majitelkou samečka a jde mu to, tak předpokládám, že ano. Píšu dle vlastní zkušenosti a uvítám jakékoli připomínky a nápady, či zlepšováky. Každé morčátko je individuální a některé se to možná nenaučí vůbec. Jsem toho názoru, že morče prasátko není, je to chytré zviřátko a pokud má z něčeho prospěch, tak se bude snažit, jen se mu musí dát příležitost.

Toaleta

Morče domácíU záchůdku pro morčátko je nutné mít vysoký okraj. Morčátko vyskočí velmi vysoko a tak nemusíte mít strach, že tam nevyleze. Okraj toalety by měl být cca 7cm a to z toho důvodu, že když samička čůrá, tak vyšpulí zadeček a hrozí, že okraj přečůrá. Já se s tím setkávám u rohových záchůdků, rohový záchůdek je ideální, ale přední okraj je příliš nízký a morčátko se občas neotočí a přečůrá přes okraj. Vhodná je též jakákoli miska, s vyšším okrajem, musí být ale tak velká, aby se do ní morčátko pohodlně celé vešlo.
Toaletu je vhodné umístit na místo, kde morčátko čůrá nejčastěji, moje holky mají toalety dvě, každou v jednom rohu. Za prvé je svádí čůrat do rohů a za druhé pokud jedna dřepí v toaletě druhá nemá kam jít a počůrala by se mimo. Takže pokud máte morčátek víc a nejsou povahy tulivé, dopřejte jim víc záchodků, pokud to velikost klece umožňuje.

TIP: Aby se morčátko cítilo v záchůdku dobře, je možné, mu nad záchůdek zavěsit například kovovou kouli se senem. Také je vhodné dát nad záchůdek kus látky nebo prkénko, aby byl zastřešený, morčátka většinou láká v takto útulném místě pobývat, a koule se může zavěsit tak aby byla před záchůdkem. Pokud máte morčátka jako já, která se ráda válí v toaletách, je vhodné je čistit každý den. Zabrání se tak zápachu a znečištění kožíšků. Každý den stačí vybrat počůraná místa a dosypat novou podestýlku, zabere to cca 10 minut denně.

Náplň toalety

Hobliny → snad nejrozšířenější známá přírodní podestýlka ze dřeva + nepráší a všeobecně jí zvířátka dobře přijímají + měkká pro packy - pachy pohlcuje cca 1 den, takže je nutné toalety každý den vyčistit - je lehká a dost se vykopává ven z toalet, nicméně jde dobře zamést z koberečku Bentonit např.

Bentonitové podestýlky → např. Biosand jsou absolutně nevhodné, morčátko čůrá tak často, že bentonit nestihne ztvrdnout, a jak v tom morčátko běhá tak se mu vzniklé blátíčko nabalí na nožičky a na chlupy na bříšku a je od toho celé špinavé. Někteří majitelé morčátek používají bentonit a navrch ASAN, prý je to dobré, také možnost, já osobně to vyzkoušené nemám… - práší.

ASAN → vyrobený z papírového odpadu při výrobě dětských plenek, spousta lidí ho chválí, mně nevyhovoval, jelikož na dně záchodku zželíroval a šel velmi špatně umýt, o zápachu nemluvě, je to potřeba vyzkoušet + nepráší a je měkký - zápach - některá mláďata ho ráda ochutnávají a pak hrozí problémy se zažíváním.

Dřevěné peletky → např. Jonáš, Cats Best + drží zápach a jsou těžké, tudíž se míň vykopávají + vhodné zejména při odjezdu na dovolenou, aby "hlídač" neměl tolik práce - po počůrání se rozpráší a zašlapou do koberečku - prý mohou způsobit otlaky, ale v případě, že na ně chodí pouze vykonávat potřebu tak si myslím, že nic takového nehrozí, pro jistotu nožičky prohlížet (moje holky měli peletky v toaletách cca půl roku a nožičky byly zdravé a bez zarudnutí).

Silikagelové podestýlky → např. Magic Pearls, Happy Cat (vyrábí se zrnka různé velikosti od velmi jemné po zrnka velká cca 0,5 cm) + drží zápach a vlhkost - jsou ostré pro pacičky, hrozí otlaky u obézních morčátek a packy jsou příliš vysušené (moje Dorinka ji snášela výborně, Devince během pár dnů pacičky zarudly).

Dřevěná podestýlka → např. Tierwohl Super (vyrábí se ze dřeva podobně jako hobliny, jedná se ale o drobné kousíčky dřeva, které nejsou ostré) + drží zápach, dobře vsakuje vlhkost a voní po dřevu, dá se kombinovat např. s obyčejnými hoblinami, je absolutně bezprašná a přírodní (momentálně jí používám a jsem velmi spokojena).

Podestýlka v ubikaci

Vypozorovala jsem, že morčátko je schopné pochopit na jaký povrch má vykonat potřebu, takže jediné co mohu poradit je, že je podstatné mít v ubikaci jinou podestýlku než v záchodkách. Například pokud máte všude hobliny, do záchůdku dejte pelety.

Starý ručník

Morče domácíJá jsem to moje holky učila s ručníkem. V celé ubikaci jsem měla dva ručníky a v rozích jsem měla záchůdky. Jelikož mi čůraly i k celé zadní stěně, umístila jsem tam na čas misky od vietnamského jídla s peletkami stejnými jako v záchodkách. Tyto dvě misky jsem odstranila až po několika měsících, kdy se holky naučili chodit 100% na záchůdek. Ručník měl také své opodstatnění kvůli bobečkům, snadno je z něj seberete a umístíte do záchodků. Nevýhodou ručníku je, že pokud máte tak živá morčátka jako já, co několikrát denně dovádí, pak se ručník shrnuje a pokud je morčátko bázlivé, tak se pod něj může schovávat. Výhodou je, že se prostě vypere a nic vám nelítá po obýváku. Hobliny u nás nepřipadaly v úvahu, jelikož máme otevřenou ubikaci a holky opravdu hodně dovádějí… A až pokud vaše morčátka zvládnou chodit na záchůdek, pak bych teprve dala kobereček…

Hobliny

U hoblin je prý ta výhoda, že i počurané hobliny můžete přemístit do záchodků, jelikož morčátko má velmi citlivý čich a cítí, kde čůralo, vykoná tam potřebu znova. Na rozdíl od ručníků, které prostě musíte vyprat. Možná je to i rychlejší způsob. Záleží na vás, co vám bude vyhovovat.

Pravidla, jak naučit morče chodit na záchodek

  • 1. Přemisťovat všechny jinde se povalující bobečky do záchodků. Morčátko dáme do záchodku, sesbíráme jeho bobiky, dáme mu je tak aby si je očichalo a položíme před něj do záchodku pokud máme hobliny je nutné i počůrané hobliny dát do záchodků a v případě ručníku pokud je už "hodně" počůraný, vyměnit za čistý pozor, natočte morčátko při vkládání do záchodku správným směrem, jinak vám přečůrá okraj
  • 2. Po každém chování dát morčátko rovnou do záchodků. Morčátko se vyprazdňuje velmi často a pokud nám začne v náručí kníkat, jistě potřebuje vykonat potřebu. Tím, že ho dáte rovnou do záchodku a zabráníte mu v odchodu jinam ho donutíte vykonat potřebu v místě k tomu určeném…
  • 3. Pokud máte čas, tak každou hodinku či dvě dejte morčátko preventivně do záchůdku a sledujte, co udělá, pokud potřebu, odměňte.
  • 4. Odměňování. Po každém vyprázdnění v záchodku dát ihned odměnu, píšu ihned, jelikož nemá smysl mu dát odměnu, když už v záchodku není nebo třeba za 10 vteřin, to už podle mě není schopné si v hlavičce spojit. Takže odměnu mít připravenou co nejblíže u sebe, nejlépe v ruce, nebo nějaké dózičce, kterou máte při ruce. Vhodné je mít něco co morčítko opravdu motivuje, já používám müsli, případně vlídný tón hlasu nebo pohlazení i když myslím, že u morčatek láska opravdu prochází žaludkem.
Morčátko odměňte, i když přečůrá přes okraj, pokud nestihnete zasáhnout, snažilo se, skočilo do záchůdku a svůj úkol splnilo. Musí následovat odměna.
Morče domácíŽádné trestání. Pokud morčátko čůrá přes okraj a vy to vidíte, prostě ho přetočte a přitom řekněte jasně NE, pak ale dejte stejně odměnu. Pokud morčátko čůrá jinde, vemte ho a řekněte NE, dejte ho dodělat potřebu do záchůdku a následně odměňte. Zbytek exkrementů přemístěte před jeho očima do záchůdku…

Každé morčátko je jiné, jedno se to naučí za měsíc, druhé třeba za delší čas a některé možná vůbec. Chce to hodně trpělivosti, nebude to hned. Pokud dojdete do stavu, kdy morčátka chodí na 95% na toaletu, píši na 95%, protože těch 5% tvoří chvíle kdy přestřelí okraj, což se stává i mým holkám, pak můžete dát třeba kobereček. Ideální je bavlněný, který se dá vyprat. Je měkký a morčátka se po něm rádi válejí. Moje holky jsou tak šikovné, že kobereček měním 1x měsíčně, záchodky čistím každý den. Také mi tento způsob přijde ekonomičtější a ekologičtější. Přeji mnoho úspěchů a věřím, že se vám to podaří.

PS: mimochodem na záchůdek se naučí chodit krásně i křeček syrský, stačí mu dát do růžku misku s bentonitem, takovou aby byla dost velká, aby se do ní celý vlezl a on tam velmi rád bude sám od sebe chodit čůrat a hrabat, ušetří to spoustu času a každý den stačí vybrat zhrudkovaný bentonit!

zdroj:-

Pomoc! Potřebuji zvířecího psychologa!

8. března 2011 v 18:05 ostatní zvířatka
Nejeden majitel kočky, psa či jiné zvířeny si takto začne zoufat ve chvíli, kdy si uvědomí, že problematické chování jeho mazlíčka dosáhlo kritického bodu. Ať se jedná o záměrnou devastaci bytu, projevy bázlivosti či naopak agresivity, může být jejich příčinou duševní nevyrovnanost zvířete. V tom případě je ta správná chvíle navštívit zvířecího psychologa.

Psychika podobná člověku

Zvířata totiž mohou trpět psychickými problémy stejně jako lidé, dokonce se na nich často odráží problémy jejich páníčků. Pokud se u některých zvířat projevuje podivné chování, např. již zmíněná agresivita nejen vůči cizím lidem, ale i těm nejbližším, jako první vás napadne, že je zapotřebí pořádného výcviku. Jestliže toto řešení selže, jedná se o tzv. neřešitelné případy. Jsou ale skutečně neřešitelné?

Podle zvířecích psychologů lze v těchto případech zvířeti pomoci tím, že najdou příčiny jejich duševních poruch. Samozřejmě se nemohou při takovémto vyšetření ptát samotného zvířete, jak se cítí a kdy začaly jeho problémy...

Páníček a jeho zvířecí mazlíček

Odpovědi bude muset poskytnout majitel zvířete, kterého se psycholog většinou ptá na to, kdy si svého mazlíčka pořídil, jak se projevuje problematické chování zvířete, jak se snáší s dalšími zvířaty nebo zda nedošlo v majitelově okolí k nějaké zásadní změně.

Psycholog tak bude muset nahlédnout i do života majitele zvířete, neboť se často problémy pánů projevují i v chování jejich mazlíčků. Pokud se například majitel psa dostane do finančních problémů, neprojevuje ke svému psovi tolik lásky jako dříve a nevěnuje mu tolik času, neboť musí řešit svou těžkou životní situaci. To na psovi či jiném zvířeti může ponechat trvalé následky.

Projevy duševních poruch

Existuje celá řada duševních poruch. Často se jedná o různé fobie, které pak vedou zvíře k destruktivnímu chování (např. papoušci trpící touto poruchou škodí i sami sobě tím, že si vytrhávají peří) nebo ke změně jejich chování vůbec. Strach může mít zvíře z cizích lidí i zvířat, z bouřky, z hluku, z projíždějících automobilů...

Zvíře může trpět i depresemi, které jsou zapříčiněny změnami v jeho nejbližším okolí. Může jít o úmrtí páníčka, narození nového člena rodiny či pořízení si jiného mazlíčka, tíživá situace jeho páníčka atd. Kromě těchto příčin mohou deprese způsobit i některé impulzy zmíněné u fobií, např. když je mazlíček vystavován nepřiměřenému hluku nebo je delší dobu ponecháván o samotě bez láskyplné péče, na kterou byl do té doby zvyklý.

U zvířecích duševních poruch je často zmiňována i agrese, která bývá důvodem, proč se majitelé svých mazlíčků vzdávají, nebo je dokonce nechávají utrácet. Dá se říci, že každý pes je podobně jako člověk jedinečný, nelze proto u agrese hovořit o agresivních a neagresivních plemenech. Stejně jako u jiných duševních poruch můžeme i agresivitu léčit, proto by majitelé zvířat, u kterých se agrese projeví, měli vyhledat odbornou pomoc.

Zvířecí psychologové u nás

Pokud byste chtěli u nás pro svého mazlíčka nalézt zvířecího psychologa, můžete se na radu zeptat svého veterináře, nebo vyhledat kontakty na tyto odborníky prostřednictvím internetu. Přestože se - vzhledem k počtu zvířecích mazlíčků chovaných u nás - může jednat o vyhledávanou profesi, věnuje se jí na odborné úrovní pouze kolem pěti lékařů.

Cena zvířecí psychoterapie bývá různé výše v závislosti na typu duševní poruchy. Jedno "sezení" stojí kolem 1000 Kč, k tomu se přidají náklady na případné léky či speciální výcvik v případě agresivních jedinců.

Na jednotlivé typy duševních poruch, kterými mohou zvířata trpět, se zaměříme v dalších článcích, které brzy vyjdou na těchto stránkách.

zdroj:-

Výživa koťat a péče o ně

8. března 2011 v 18:03 kočičky
Minule jsem psala o brzo odstavených koťatech, dnes bych chtěla zdůraznit a budoucím majitelům poradit s výživou koťátka. Každý, kdo si pořídí kotátko by si měl být vědom, že bude potřebovat krom veterinární péče také zdravou a správně vyváženou stravu přiměřenou věku koťátka. Pokud je koťátko mladší 5 týdnů je jedinou jeho stravou mléko, pokud je u maminky je majitel bez práce, ale mohou nastat situace, kdy se takový drobeček ocitne bez péče matky a to je pak řada na člověku vypiplat drobečka v krásnou zdravou kočičku nebo kocourka.

Na trhu je již dnes sposta mlék určená právě pro taková kotátka nejlépe samozřejmě poradí veterinář, které mléko je pro které kotátko to nej. Mléko je prodáváno bud na veterině, nebo i ve specializovaných obchodech tudíž ve zverimexech se dá koupit například kity milk. Koťátko krmíme injekční stříkačkou zhruba každé tři hodiny. Po každém krmení se musí namasírovat koťátku bříško, je to velice důležité, protože toto mu pomáhá vylučovat stolici jinak by senám drobeček nevykakal. Masírování musí být velice jemné spíše takové hlazení jemnou žínkou můžeme také žínkou kotátko jakoby pošimrat po zadečku, jak se vykaká je vše v pořádku a drobeček může jít hajat. Tímto způsobem krmíme kotátko zhruba do ukončeného 5. týdne života. Po tomto období začínáme koťátko přikrmovat.

Nejdříve naučíme mléko pít z misky, když to kotátko zvládne začneme přidávat měkkou stravu. Takhle malé kotě může dostat bílý jogurt, sýry, kotěcí kapsičky, tvaroh. Po zvládnutí takové měkké stravy můžeme zkoušet předkládat velice najemno nakrájené přemražené syrové maso nejlépe kuřecí a kočičí granulky. V tomto období se koťátko také začíná učit chodit na kočičí toaletu. Pochopí to zpravidla velice rychle, protože pro kočičky je zcela přirozené své výkaly zahrabávat. Zvlášt když budete koťáko velice chválit jak je škovné bude chodit na toaletu během několika dní. S
tále je ještě nutné kontrolovat zda koťátko pravidelně kaká a v případě potřeby dál bříško masírovat a stimulovat tak drobečka na pravidelné vyprazdňování. V období mezi 9-10 týdnem života už kotátko umí jíst samo, chodí bezpečně na píseček a vlastně nejtěžší práce majitele skončila. Ted už jen se koťátku dostatečně věnovat a vymazlit si z malého raubíře, který kouše, škrábe a hopsá, mazlíka, který je hodný a uvrněný, což už není problém, jelikož kočky se mazlí moc rády.

zdroj:-

Jak se starat o belgického ovčáka

8. března 2011 v 17:58 pejsanci
Belgický ovčák je velmi energický, veselý, hravý i hektický, ale zároveň také poměrně citlivý pes. Jeho temperamentu je potřeba podřídit výchovu již od raného mládí. Bylo by chybou přistupovat k výchově psů jednotnou metodou, každé plemeno má svá specifika a my tak můžeme naši výchovu uvědoměle přizpůsobovat.

Plemeno belgického ovčáka je poměrně dobře adaptabilní, přesto se doporučuje, abyste měli svého miláčka v rukou již v jeho raných letech. Navíc první roky budou zaručeně patřit k těm nezapomenutelným zážitkům, které si uchováte dlouho v paměti. Rozhodně nezapomeňte fotit a fotit. Mladý belgický ovčák se může zdát v prvních dnech trochu neohrabaný, rozpačitý a vlastně dělající si jen to, co se mu zlíbí. Neuposlechnutí vašich prvních rozkazů ještě nutně nemusí znamenat, že vás nerespektuje a neví, kdo je "pán". Plemeno belgického ovčáka můžete výborně vycvičit, někteří majitelé se uchylují k volbě profesionálního cvičitele, který psa naučí základní povely a vás osvobodí od značné námahy a pokoušení vaší trpělivost. Belgický ovčák dokáže uvnitř velmi dobře pochopit svoji roli. Chápe autoritu a respektuje ji za všech okolností. Avšak to v žádném případě neznamená, že se vyvarujete jeho občasných výstřelků. Především v mládí rád okusuje vše, co mu přijde na chuť a nedělá si starost, cože to vlastně je. Zbytečně ho tak nelákejte na odložené ručníky a neriskujte ani své boty, které si na půl hodiny zujete.

Belgický ovčák rozhodně nepatří do panelového bytu. Belgičan potřebuje výběh, čím větší, tím mu samozřejmě dopřáváte větší luxus, který se však nebojím nazvat nezbytným luxusem. Každodenní vycházky by se měly stát vaším denním programem. Váš pes se potřebuje pořádně proběhnout, označkovat si nová místa a uvolnit ze sebe všechnu energii. Buďte hraví, experimentujte a nechte svého mazlíčka se pořádně "vyblbnout". Při lesních procházkách dávejte obzvlášť pozor, protože jakmile Belgičan zavětří srnu, stěží ho udržíte.

Belgický ovčák však není jen "outdoorový" typ, velmi rád si zaleze pod střechu a těší se příjemnému pohodlí a teplu. Není to jen velký sportovec, ale také milovník mazlení. Určitě si najděte chvíle, kdy spolu strávíte minuty odpočinku a těšte se ze vzájemného čerpání síly a energie. Belgičan je rozhodně pes do nepohody a kdykoli budete smutní, rozveselí vás svojí mladou ztřeštěností.

Další předností vašeho ovčáka je jeho dovednost milovat celým svým srdcem. Je věrný, a pokud ho dobře vychováváte, nemá ani ty nejskrytější úmysly. Jako každý má i on někdy strach. Tradičně ho straňte silvestrovským oslavám či velkým bouřkám, avšak co je u Belgičana patrnější než u jiných plemen, je jeho naučený strach. Pozor proto, jak moc ho budete nějakou pomůckou strašit či dokonce trestat. Poměrně snadno si totiž vytvoří vazbu, která se ne zrovna lehce odstraňuje. Vaše následná slova totiž velmi obtížně dokážou přebýt jeho získanou zkušenost. Belgičtí ovčáci si velmi dobře pamatují, co, kdy a s kým zažili. Využijte proto tyto a mnohé další vlastnosti ke šťastným zážitkům.

Tento veselý živel s neustálou chutí se přetahovat, aportovat, kousat a štěkat vám dokáže velmi dobře naslouchat. Čím déle s ním trávíte času, tím více dokáže pochopit, co myslíte lidskými slovy. Mezi svými se stává čím dál více dominantnější, nenechá se psími kamarády zastrašit a vyřizuje si všechny své účty, a to do posledního. Je proto jen na vás, do jaké míry mu toto dovolíte. S postupnou zkušeností a přibývajícími roky začne chápat, co od něj žádáte, avšak na druhou stranu vězte, že základní pudy a jeho přirozenost v něm zapřít prostě nemůžete.

Belgický ovčák je nepochybně jedním z těch psů, kteří se dokážou nesmazatelně zapsat do vašich srdcí. Péče, starostlivost a naslouchání dokáže velmi usnadnit vaši společnou cestu. Někdy je totiž lepší zapomenout na všechny poučky či rady a řídit se prostě tím, co chce váš pes. Vy jste ten, kdo mu rozumí, nemějte strach a naslouchejte jeho přáním.

zdroj:-

Morčátko skinny, nevšední naháč

8. března 2011 v 17:51 morčatka
Jste alergiční na zvířecí srst a přesto toužíte po zvířecím kamarádovi? Dopřejte si morčátko skinny. Nemá srst a proto se stalo pro alergiky vítaným společníkem. Toužíte po nevšedním zvířátku? Papouška či křečka má každý. Morčátko skinny ne. Jak se starat o morčátko skinny? Co bude potřebovat? A čím ho potěšíte?

Vhodné i pro alergiky

Morčátko skinny je u nás zatím téměř neznámé. Ale již existují první chovatelé a zverimexy, které toto inteligentní a hravé zvířátko nabízí. Pořídíte ho za cenu od 500 Kč do 2 tisíc Kč. Výše ceny se odvíjí od toho, zda je morče perspektivní pro chov. Nepočítejte s tím, že byste ho dostali hned. O morčátka skinny je velký zájem a tak budete zařazeni na pořadník. Morčátko skinny bylo vyšlechtěno v Kanadě v roce 1976. Morčátka mají jen minimum srsti a jemných chloupků na končetinách, nosní části hlavy a někdy i na zádech. Krásná, chytrá a komunikativní morčátka existují v nepřeberných barevných variacích. Dají se velmi snadno ochočit.


Co bude morče potřebovat?

Chov morčátek skinny není nikterak složitý. V podstatě potřebuje stejnou péči jako morče chundelaté. Skinny má kvůli chybějící srsti vyšší příjem potravy, protože si potřebuje udržet optimální izolační teplotu. Má rychlejší metabolismus a tím i častější vylučování. Udržujte jeho pelíšek vždy čistý. Základním pravidlem je nevystavovat morčátko chladu a průvanu. Bezsrsté morče je velmi choulostivé na chladné podmínky. Co se týče stravy, tak musíme pamatovat na skutečnost, že organismus morčete nedokáže sám vytvořit vitamin C a proto musí jeho stravovací jídelníček obsahovat optimální množství vitaminu C. Důležitou složkou potravy je seno, které obsahuje vysoké procento vlákniny pro dobré trávení. Tvrdý chléb zase poslouží pro broušení zoubků. Morčátka přivítají i čerstvou zeleninku, ovoce i zelené krmení z přírody (od křupavých listů pampelišek, přes jetel až po šípky). Můžete je krmit i granulemi. Nabídka je pestrá. Záleží na chuti Vašich drobečků. Pořiďte si bezsrsté morčátko, které bude Vaším milým kamarádem a mazlíčkem.

zdroj:-

Biewer teriér - novinka ze světa jorkšírů

8. března 2011 v 17:49 pejsanci
Hledáte vhodného pejska do panelákového bytu? Milého a hodného k dětem? Tak přestaňte hledat a pořiďte si biewer teriéra. U nás je úplnou novinkou. Je to přítulný, klidný a čistotný pejsek. Biewer teriér je výsledkem zkřížení dvou tmavých jorkšírů. Tento husarský kousek se povedl již v roce 1984. Svůj původ má v Německu. Manželé, kteří je zkřížili, byli z barevného miláčka nadšení a proto se neváhali pustit do procesu dalšího šlechtění. Výsledkem snažení jsou tito krásní chlupáči. Vznikl tak unikátní bílo-černý biewer jorkšírský teriér a la Pom Pon. Snad právě proto si ho oblíbila bohatá smetánka.

Není levnou záležitostí.

Dnes se hodnotí až na 1500 eur. V USA vzbudil vlnu velkého nadšení i zájmu o chov. Jedním z prvních registrů, který uznal biewer teriéry jako samostatné plemeno s názvem Biewer Yorkies, byl právě americký ACR. Od roku 2007 je v ACR zapsáno plemeno tříbarevných Yorkies tzv. particoor. FCI je zatím bohužel neuznala. Zvýšený zájem o psíky vyvolal logicky větší poptávku, ale i vyšší cenu. V Americe se běžná cena pohybuje kolem 2000 dolarů.

Exteriér biewer teriéra.

Vzhledem k jedinečnosti není ani v Čechách koupě biewer teriéra levnou záležitostí. Od klasického jorkšíra se liší zejména svou výraznou barevností. Poznávacím znamením biewer teriéra jsou bílé pruhy na hlavě, předních a zadních tlapkách, na břiše, za krkem a na konci ocásku. Dosahuje výšky 23 cm a váží od 2 do 3 kilogramů. Má zploštělou hlavu s krátkým čenichem. Oči jsou kulaté nebo mají mandlový tvar.

Povahou inteligentní bez známek agrese.

Jsou to chytrá a veselá zvířátka. Oddaná svému pánovi. Milují jakoukoli rošťárnu i zábavu. S nimi si dokonale vyhrajete. Zároveň jsou velmi ostražití, ale typický hlídač biewer teriér není. Mají rádi děti i Vaše návštěvy. Ani vůči jiným zvířatům nebývají agresivní. Hodí se jak do početné rodiny, tak i pro osamělé seniory. Je ideálním společníkem a přítulným mazlíčkem. Dokáže se hodně naučit.

Česat, česat, česat.

Péče o srst je trochu náročnější. Pravidelně ho pročesávejte, zbavujte nečistot a upravujte. Při správné péči má královsky nádhernou srst. Chloupky mají hebké a měkké s jemnou texturou. Překrývají mu očka. Svazují se do culíku nebo se nechávají volně splývat. Na pohyb a procházky není příliš náročný. Miluje hračky, takže mu nějaké dopřejte.

Nepodceňte výběr.

Pokud se rozhodnete pro biewer teriéra, neukvapte se s výběrem. Při nákupu je třeba pozorně si psa prohlédnout, abyste získali pravého. U štěněte se to však docela špatně určuje. Hlavně si všímejte jestli jeho rysy a stavba těla, nápadně nepřipomíná plemeno shi-tzu. Dejte si velký pozor. Někteří chovatelé kříží v honbě za vzhledem biewerů jorkšírské teriéry buď s maltézskými pinči, nebo se shi-tzu. Štěňata vzniklá ze spojení s pinči jsou ovšem větší než biewer, nestojí jim ouška a kvalita srsti je celkově velmi podprůměrná.

zdroj:-